kadın magazin ve yaşam siteniz.

Bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerindeki etkileri

Çocuklarınız bilgisayar başında iken ne kadar rahatsınız?

Bilgisayar oyunlarının çocukların üzerinde etkileri, internet kullanımının gelişimlerindeki rolleri tartışıladursun, çoktan bilgisayar hayatımızın merkezine oturdu. Her teknolojik alet gibi bilgisayarın da doğru ve bilinçli kullanıldığı sürece hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek.

Belirli noktalara dikkat!

Bilgisayar günümüz toplumunun olmazsa olmazı. Çocuklarımız da bundan ayrı kalamazlar elbette. Kızgınlıkla yasaklamak ya da her gün çocukla didişmektense erken yaşta sorumluluk eğitimi vermek, büyüdükçe ona kılavuzluk etmek, gerektiğinde sınırlayıcı olabilmek daha önemli. Tabi bilgisayarla tanışma, kullanma sürecinde de belli temel noktalara dikkat ederek;
• Bilgisayar kullanımı; eğitim, eğlence ve iletişim için destek olabilir ama bunların yerine geçmemelidir.
• Bilgisayar kullanımında anne baba da zaman zaman eşlik edebilmeli, çocuğa gerektiğinde rehberlik yapmalı, gerektiğinde kontrol edici olabilmelidir.
• Anne baba da bilgisayar kullanma şekilleriyle çocuklarına örnek olmalıdırlar.
• Bilgisayarda kullanılan programlar çocuğun gelişim düzeyine uygun olmalı, kullanabileceği basitlikte ve yaratıcı olmalı, istismar edici unsurlar içermemelidir.
• Bilgisayarın ortak kullanım alanlarında bulunması, aileden birisinin ya da bir arkadaşının zaman zaman eşlik etmesi de koruyucu bir unsur olabilir.
• Gerekli görülürse, çocuğun uygunsuz sitelerle karşılaşmasını önlemek için filtre programlar kullanılabilir.
• Çocuğa erken yaşta zaman yönetimi, sorumluluklar ve eğlenceli aktiviteler arasındaki dengeyi başarması öğretilmelidir.
• Evlerdeki bilgisayar savaşlarının en sık nedeni anne babanın kararsız ve tutarsız disiplin zaaflarıdır. Anne baba dengeli bir disiplin vermeyi öğrenmelidir.

Çocuklarınızı güvenle ve rahatlıkla oyun oynamasına izin verebileceğiniz, şiddet ve cinsel içerikli oyunları içeirisnde bulundurmayan, her yerinden abuk sabuk reklamlar çıkmayan, oyun yüklenirken dahi çocukların ahlaki gelişimine yardımcı olup aynı zamanda zihinsel, el becerisi ve dini gelişimini sağlayıcı oyunlarıyla ve çocukların sosyal gelişimine yardımcı olan forum sitesiyle, çocuklarla birebir iletişim kuran, siteyi olumsuz herhangi bi duruma karşı sürekli denetleyen internet aleminde alternatifsiz bir oyun sitesi;  OYUNSKOR.COM

Sponsor Reklam