kadın magazin ve yaşam siteniz.

Çocuğunuza Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırın...

Diş fırçalama alışkanlığı küçük yaşlarda kazanıldığı için ebeveynlere büyük görev düşüyor. Anne-babaları bu konuda daha da bilgilendirmek üzere Diş Hekimi Ferhan Ertuğral ile çocuklar için diş macunu seçimi ve doğru fırçalama teknikleri hakkında konuştuk.

Çocuklarda diş fırçalamaya hangi yaşta başlanmalı?

Bebeklerde süt dişleri 6. aydan itibaren çıkmaya başlar ve toplamda 20 tane olacak şekilde 2,5-3 yaşına kadar devam eder. Bu dönemde bebekler, çoğunlukla annenin emzirmesiyle veya biberonla beslenirler. Anne sütü oldukça yararlı olmakla birlikte diş üzerinde biriktiği takdirde, karyojenik (çürük yapıcı etkiye sahip) bir besindir. Dişten uzaklaştırılmazsa "erken çocukluk dönemi çürükleri"ne neden olabilir. Halk arasında "biberon çürüğü" olarak da bilinen ve tedavisi oldukça sıkıntılı olan bu tür problemlerle karşı karşıya kalmamak için bebeklerin diş hekimiyle tanışması ilk süt dişinin sürmesiyle birlikte olmalıdır. Pedodontist (çocuk diş hekimi) ile yapılacak olan ilk tanışma hem bebeğin ağız, diş sağlığı açısından hem de ailenin bilgilendirilmesi açısından büyük önem taşır.

Diş fırçalamaya ilk dişin çıkmasıyla başlanmalıdır. Fırçalamayı, çocuğunuz 6-7 yaşına gelene kadar birlikte ve de kontrolünüz altında yapmalısınız. Diş sürmesi öncesinde de parmağa takılan eldiven şeklindeki diş fırçaları kullanılarak dişetlerine masaj yapılabilir. Ayrıca uyku esnasında emzirmeye veya biberonla beslenmeye bağlı olarak dişler üzerinde biriken süt veya mama, steril bir gazlı bez yardımıyla silinerek temizlenebilir.

Neden fırçalamalı?

Bebeklerde çürük oluşumunun başlıca nedeni, Streptococcus Mutans adlı bakteridir ve ilk dişin çıkmasıyla birlikte ağız florasında yer almaya başlar. 19-31. aylar süt dişlerinin en fazla enfekte olduğu dönemdir ve bu zaman aralığı enfeksiyon penceresi olarak adlandırılır. Kaşık, emzik ve diş fırçası gibi malzemelerin ortak kullanımı veya bebeğin ağızdan öpülmesi ile bebeğin bakımını üstlenen kişi ile bebek arasında bakteri transferi gerçekleşir. Dişler üzerinde biriken plak, bu bakteriler tarafından sentezlendiyse asit oluşumu meydana gelir ve bu asitler diş minesinde çözünmelere ve çürük oluşumuna neden olur. Diş fırçalama, plağın ortadan kaldırılmasını sağlayarak diş çürüklerini engeller.

Doğru teknik nedir?


Okul öncesi çocuklarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığını kazandırmaktır. Doğru bir fırçalama tekniği uygulatmak zordur, çünkü çocuklar genellikle dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneme yüzeylerinin de çok daha iyi temizlenmesi gerekir. Bu nedenle, fırçalama anne-baba kontrolünde yapılırsa daha etkili olur.

Nasıl fırçalamalı?

Dişler günde iki kere, sabah kahvaltı sonrası ve gece yatmadan önce, 2'şer dakika olacak şekilde fırçalanmalıdır. Alt ve üst çene ayrı ayrı fırçalanmalıdır, özellikle plak birikiminin yoğun olduğu, dişlerin çiğneme yüzeyleri ile diş ve dişetlerinin birleşim yerleri daireler çizilerek fırçalanmalıdır. Diş fırçası etkinliğini koruması açısından 6 ayda bir mutlaka değiştirilmelidir.

Diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklar anne-babalarını her konuda kendilerine örnek alırlar, dolayısıyla diş fırçalama alışkanlığının kazanılacağı yer ilk olarak aile yanıdır. Anne ve babalar çocuklara, diş fırçalama zamanlarını, fırçalama alışkanlığı kazanılıncaya kadar her defasında hatırlatmalıdırlar. Aylık diş fırçalama tabloları da bu alışkanlığın kazanılmasında çocuğun takip edebilmesi açısından yardımcı olabilir.

Doğru diş fırçası nasıl olmalıdır?

Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındırabilir veya dişetlerini tahriş edebilir. Piyasada her yaş grubuna uygun çeşitli markalarda diş fırçaları bulunmaktadır.

Yetişkinlerin kullandığı diş macununu çocuklar kullanabilirler mi?


3 yaşına kadar çocuklarda fluoridli diş macunu kullanılmamalıdır. Bu dönemde tükürme fonksiyonu tam olarak gelişmediği için macunu yutabilirler. Piyasada bebekler için fluorid içermeyen diş macunları bulunmaktadır. Yutulmasında hiçbir sakınca olmayan bebek macunları 3 yaş öncesinde kullanım için idealdir. Diş macunlarının içeriğinde bulunan hoş tat ve koku veren maddeler çocuklarda diş fırçalamayı daha eğlenceli hale getirebilir ancak unutulmamalıdır ki; en önemli temizlik sadece diş fırçası kullanılarak da yapılabilen mekanik temizlidir.

Sponsor Reklam