kadın magazin ve yaşam siteniz.

İletişimde Kadınların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Kadınlar iletişim kurarken dikkat etmesi gereken noktalara bir bakalım..

  • Statü meraklısını belirleyin.

İş toplantılarında ya da misafirliklerde konuşulurken, kimin statü meraklısı olduğunu, kimin güç karşılaştırmaları yaptığı ya da görüşlerine en büyük desteği almak istediği bir süre sonra ortaya çıkar. Cereyan etmekte olan bu  " muharebenin " öğelerini saptadığımızda, kendi görüşünüzü nasıl ortaya koymanız gerektiğine karar verebilir ve söylediklerinizin erkekler tarafından dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

  • Tutumunuzu netleştirin.

Erkekler netlik yanlısıdır. Bu nedenle düşünceleriniz, duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı açıkca ifade etmeye çalışın. Bir miktar dostça rekabet erkekler açısından kabul edilebilir bir şeydir.

  • Bağımsız davranın.

Bu, özellikle eşler açısından geçerlidir. Birlikte gezmeye gidebilir, evinizi birlikte düzene koyabilir ya da çocuklarınızı birlikte yetiştirebilirsiniz. Ama her zaman kendi başınıza yaptığınız ve yapmaktan hoşlandığınız bir şeyler yaratın.

  • Karar alınmasını talep edin.

Erkekler her şeyin en ince ayrıntısına kadar tartışılmasından, mutabakat aranmasından hoşlanmazlar. Özel ortamlarda ya da iş toplantılarında zaman zaman oylama talep edin ya da karar verilmesini isteyin. Size minettar olacaklardır.

  • Yaşam alanını koruyun.

Eşinizin " yaşam alanına " girmemeye, kişisel sınırlarını zorlamamaya özen gösterin. Biraz yakınlık istiyorsanız, bunu sözcüklerle ifade edin. Erkekler sözcükleri ve davranışları olduğu gibi anladıkları için daha başarılı olacaksınız.

  • Saygınızı ifade edin.

Erkekler takdirden çok saygı görmek isterler. " Aynı fikirde değilim, ama görüşüne saygı duyuyorum " gibi sözler pek hoşlarına gider.  Ne var ki, güç konumunu kullanarak eşinden ya da iş arkadaşlarından saygı talep eden erkekler söz konusu olduğunda başka önerilerde bulunmak gerekir. (Bu da kitabın konusunun dışında kalıyor.)

  • Kamusal alanlarda konuşmayı öğrenin.

Farklı ve değişik insanların önünde konuşma denemeleri yapın. Böylece sadece erkeklerin değil, herkesin sizi dinleyebildiğini görecek ve özgüven kazanacaksınız.

  • Yardım ve öğüt talep edin.

Erkekler nasihat vermeye,ne yapmanız gerektiğini belirtmeye bayılırlar.

Sponsor Reklam